Tomaž Žagar o radioaktivnih odpadkih

Na portalu jedrska.si je bil 11. avgusta objavljen podcast s predsednikom DJS Tomažem Žagarjem. Z voditeljico Klaro Evo Kukovičič se je pogovarjal o ravnanju z radioaktivnimi odpadki, razbijal mite o radioaktivnih odpadkih in razložil, kako Slovenija ravna s takšnimi odpadki, koliko teh odpadkov je in kakšne načrte imamo na področju RAO v Sloveniji.

V pogovoru je Žagar pojasnil, kaj sploh so radioaktivni odpadki, in odgovoril na mnoga vprašanja, ki si jih o odpadkih postavljajo državljani Slovenije. Poudaril je, da radioaktivni odpadki niso to, kar večina misli, da so. Z voditeljico sta rušila mite o odpadkih in razložila, kako z radioaktivnimi odpadki ravnamo v Sloveniji. Žagar je o odpadkih povedal: »Z radioaktivnimi odpadki odgovorno in skrbno ravnamo ter jih ustrezno tehnološko obdelujemo.«

Eden od ključnih poudarkov podkasta je bila kontekstualizacija radioaktivnih odpadkov v širšo elektroenergetsko sliko. Količina visokoradioaktivnih odpadkov je namreč izjemno majhna, predvsem v primerjavi s količino, ki si jo ljudje pogosto predstavljajo, prav tako pa je manj drugih radioaktivnih odpadkov: »Glede na količino električne energije, ki jo proizvede jedrska elektrarna, pri njeni proizvodnji nastane milijonkrat manj odpadkov kot pri proizvodnji energije iz drugih virov.«

CIlj podkasta je odgovoriti na vprašanja o radioaktivnih odpadkih in jedrski energiji na splošno ter tako zmanjšati negotovost, ki jo imajo ljudje glede jedrske energije, zaradi nepoznavanja jedrske energije in velikokrat tudi napačnih informacij. V podkastu lahko slišimo tudi vprašanja in mnenja mimoidočih posameznikov, na katere Žagar in voditeljica skrbno ter na podlagi dejstev in strokovnega znanja tudi odgovorita.

Podkastu lahko prisluhnete na naslednji povezavi: JedrskaSI - podkast #006: Radioaktivni odpadki (dr. Tomaž Žagar) - YouTube