Jedrski strokovnjaki na jubilejni, 30. mednarodni konferenci Jedrska energija za novo Evropo

Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS) je v začetku jeseni organiziralo jubilejno, 30. mednarodno konferenco Nuclear Energy for New Europe 2021 (Jedrska energija za novo Evropo 2021). Na konferenci, ki je potekala od 6. do 9. septembra, se je zbralo 240 udeležencev iz 22 držav vsega sveta, od tega 200 udeležencev iz 22 držav v živo in 40 udeležencev na daljavo prek spletne platforme. Predstavili so najnovejše dosežke jedrske znanosti in raziskav ter razpravljali o vlogi jedrske energije v prihodnji oskrbi z elektriko.

Konferenco so skupaj s predsednikom DJS doc. dr. Tomažem Žagarjem in predsednikom programskega odbora prof. dr. Leonom Cizljem odprli prof. dr. Boštjan Zalar, direktor IJS, prof. dr. Emilio Minguez, predsednik Evropskega jedrskega društva ENS, Dohee Hahn, direktor odseka za jedrsko energijo na IAEA, Susan Falatko, začasna odpravnica poslov na veleposlaništvu ZDA v Sloveniji, in Blaž Košorok, državni sekretar na Ministrstvu za infrastrukturo. Slednji je poudaril pomen razvoja jedrske energije, tehnologije in znanosti v Sloveniji ter v svetu v luči vse bolj nujnega elektroenergetskega prehoda v nizkoogljičnost.

Prisotne strokovnjake je nagovorilo kar šest vabljenih predavateljev. Prvi konferenčni dan sta o izobraževanju in medgeneracijskem grajenju jedrskih izkušenj, spretnosti in znanja za krepitev jedrskega sektorja udeležence nagovorila prof. dr. Abdesselam Abdelouas (koordinator projekta SARENA, meduniverzitetnega študija jedrske tehnike) in Jadwiga Najder (predsednica mreže mladih Evropskega jedrskega združenja), ki je kot predstavnica mlade generacije jedrskih strokovnjakov osvetlila vlogo mladih in nadobudnih jedrskih strokovnjakov za razvoj in prihodnost jedrskega sektorja. Povečano prisotnost mlajših udeležencev so opazili tudi organizatorji konference, na kateri je sodelovalo več kot 50 študentov s področja reaktorske tehnike, reaktorske fizike in sorodnih področij, ob konferenci pa je potekalo tudi tekmovanje doktorskih študentov Evropske mreže za jedrsko izobraževanje ter tekmovanje mladih avtorjev z raziskovalnimi prispevki. V torek sta vabljena predavatelja predstavila tehnološke napredke v jedrskem sektorju, in sicer je prof. dr. Elia Merzari delil novosti s področja računske dinamike tekočin, prof. dr. Alireza Haghighat pa je udeležence nagovoril na temo simuliranja reaktorske kinetike z novim algoritmom, ki je bil eksperimentalno preverjen tudi na reaktorju TRIGA na Institutu "Jožef Stefan". V sredo je prof. dr. Uwe Stoll, direktor nemškega raziskovalnega inštituta GRS, udeležencem predstavil raziskave na področju jedrske varnosti, zadnji dan pa so udeleženci prisluhnili prof. dr. Bernardu Bigotu, direktorju projekta ITER, ki je osvetlil napredek pri izdelavi, licenciranju in grajenju fuzijskega reaktorja ITER.

Konferenca je letos obeležila pomemben mejnik, potekala je namreč že tridesetič.
Kot poudarja doc. dr. Tomaž Žagar, predsednik DJS, so v društvu ponosni, da že trideseto leto povezujejo slovensko jedrsko stroko in jedrsko stroko z vsega sveta. »Tako krepimo sodelovanje in deljenje znanja med strokovnjaki z različnih področij jedrskega sektorja. Povezovanje jedrskih deležnikov, hkrati pa tudi obveščanje in ozaveščanje javnosti o jedrski energiji je osrednji del našega poslanstva. Pomemben jubilej konference in druge aktivnosti društva potrjujejo, da je Slovenija v mednarodni jedrski sferi prepoznavna in cenjena država, v kateri obratuje ena najbolj kakovostnih in varnih jedrskih elektrarn na svetu ter se ponaša z naprednim akademskim znanjem in aktivnim sodelovanjem v mednarodnih raziskavah in razvojnih projektih,« poudarja Žagar.

Program letošnje konference je pripravil programski odbor pod vodstvom prof. dr. Leona Cizlja, organizacijo konference pa je letos zanesljivo in uspešno vodil predsednik organizacijskega odbora dr. Matej Tekavčič skupaj s pomočnikom Janezom Kokaljem. Predsednik Društva jedrskih strokovnjakov doc. dr. Tomaž Žagar je zadovoljen z uspešno izvedbo konference. Poudarja, da je za to zaslužna predvsem organizacijska ekipa, ki se je učinkovito prilagajala negotovim razmeram, uspešno izpeljala mednarodni jedrski dogodek in tako potrdila, da je Slovenija mednarodno cenjena jedrska država.

Več informacij o mednarodni konferenci Nuclear Energy for New Europe 2021: www.djs.si/nene2021