Modeliranje razvoja epidemije covida-19 v Sloveniji

marec 2020

Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je posegla na vsa družbena in znanstvena področja. Dr. Matjaž Leskovar z Odseka za reaktorsko tehniko (R4) na Institutu "Jožef Stefan" (IJS) in član Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije je med prvim epidemiološkim valom razvil svojo napoved razvoja epidemije covida-19 v Sloveniji. Izračunana je s pomočjo točkovnega modela epidemije, ki je uglašen z javno dostopnimi podatki in omogoča tudi modeliranje odzivov prebivalcev na sprejete ukrepe za preprečevanje širjenja. Širjenje epidemije je verižna reakcija, ki jo v matematičnem smislu v osnovi opišemo z eksponentno funkcijo, prav tako kot je verižna reakcija tudi pomnoževanje nevtronov v jedrskih reaktorjih.

Model, ki je nastal kot posledica domačega kratkočasenja, je v epidemiji nepričakovano prevzel pomembno vlogo. Dnevne analize stanja in projekcije razvoja epidemije v Sloveniji, ki jih pripravlja dr. Leskovar, so za odločevalce postale ena od vodilnih referenc v boju z virusom, spremljali pa smo jih lahko tudi v vsakodnevnih medijskih poročilih. Med epidemijo so na Institutu "Jožefa Stefana" za strokovno vladno svetovalno skupino vsak dan pripravljali napoved števila hospitaliziranih (ločeno za intenzivne oddelke) in umrlih ter oceno reprodukcijskega števila okužbe R, na podlagi katerega je možno oceniti vpliv ukrepov na R, ki mora biti pod ena, če želimo epidemijo obvladati. Gre za prvi model v EU, ki je bil preverjen v prvem valu epidemije.

Model pa ni le usmerjal strokovne skupine, ampak s pozitivnimi projekcijami, ki so predvidevale upoštevanje ukrepov, k odgovornemu vedenju spodbudil tudi državljane: »Takrat, ko smo po televiziji spremljali grozljive posnetke iz bližnje Lombardije in so za Slovenijo na podlagi eksponentnih krivulj napovedovali kataklizmo, sem za strokovno vladno svetovalno skupino pripravil konservativno in realistično napoved, ki jo je razvoj epidemije do danes potrdil, da so se lahko ustrezno pripravili. V medijih pa sem predstavil optimistični scenarij, ki predpostavlja, da se ukrepi izvajajo 100-odstotno in se zato okužba po uvedbi takratnega zadnjega sklopa ukrepov skoraj ne širi več, s čimer sem poskušal ljudi spodbuditi k doslednemu izvajanju ukrepov, ker bi spoznali, da je trajanje epidemije odvisno od njihovega vedenja,« je povedal dr. Leskovar.

Projekcije modela je javnosti sporočal vodja Odseka za reaktorsko tehniko na IJS prof. dr. Leon Cizelj.

Najaktualnejše projekcije lahko najdete na www.r4.ijs.si/COVID19.