Uvodnik

Skupaj z Jedrcem se je razvijal, širil in spreminjal tudi način komuniciranja s člani, tako kot se je večalo in širilo delovanje društva.

Spoštovane članice in člani!

Ob pisanju tega uvodnika za prvo izdajo elektronskega Jedrca sem se spomnil svojih prvih stikov z našim takrat še internim, društvenim glasilom. Bilo je leta 1998, ko je k meni pristopil takratni predsednik društva dr. Andrej Stritar in me prosil, da pripravim naslednjo številko Jedrca. In tako sem postal urednik internega glasila Društva jedrskih strokovnjakov za naslednjih pet let.

Jedrce je bilo takrat preprosto interno glasilo, ki je izhajalo na enem A4-listu papirja z besedilom na obeh straneh. Razpošiljali smo ga v običajnih pisemskih ovojnicah po navadni in včasih celo interni pošti. Z njim smo člane vabili na posamezne dogodke društva, skupščine, konference in že takrat tudi obveščali o posameznih dogodkih na področju uporabe jedrske tehnologije v svetu in pri nas.

Od takrat pa do danes je Jedrce naredilo veliko korakov, se povečalo, večkrat doživelo prenove in se tako razvilo v pravo publikacijo, ki bo zdaj izhajala v elektronski obliki. Skupaj z Jedrcem se je razvijal, širil in spreminjal tudi način komuniciranja s člani, tako kot se je večalo in širilo delovanje društva. Društvo zdaj komunicira prek elektronske pošte, spletne strani, tiskanega glasila in socialnih omrežij. Elektronsko Jedrce, e-Jedrce, bo vse te načine sporočanja in objav v različnih medijih, tako elektronskih kot tiskanih, povezalo in nadgradilo v novo obliko. Prva številka e-Jedrca, ki je pred vami, povzema tudi nekatere starejše novice obdobja od zadnje izdaje tiskanega Jedrca in tako zagotavlja kontinuiteto glasila.

Ob hvaležnosti, ki jo čutim, ko gledam na vse te pretekle dogodke, se zavedam tudi, da razvoj Jedrca kaže jasen odraz razvoja našega društva, o čemer bo več besed v naslednji številki, v kateri se bomo posvetili letošnji, že 30. obletnici delovanja našega društva.

Opažam, da je jedrska energija v zadnjem času prevzela bolj pozitiven ton.

Spoštovane bralke in bralci!

Glasilo ima že dolgoletno tradicijo. Zasluga za tvorno sodelovanje in skrben izbor vsebin gre zagotovo moji predhodnici Simoni Sučić. Krmilo za e-Jedrce prevzemam iz njenih rok in se ji hkrati zahvaljujem za njeno dolgoletno delo. E-Jedrce, ki ga trenutno prebirate, je dobil novo podobo in je sodoben, pozitivno naravnan. Trudili se bomo, da bo s pravimi vsebinami uravnotežen spletni časopis.

Cilj ustvarjanja vsebin na tej platformi je predvsem širjenje znanja, dosežkov in pomembnih mejnikov med zainteresirano javnostjo, zlasti pa med cenjene člane Društva jedrskih strokovnjakov, katerih število se neprestano povečuje. Pomembno je, da tovrstne novice radi berete in spremljate aktualno dogajanje in da je to hkrati tudi način, da ostanemo povezani. S tem širimo glas naših raziskovalcev, ozaveščamo in izpostavljamo aktivnosti v drugih ključnih panogah.

Opažam, da je jedrska energija v zadnjem času prevzela bolj pozitiven ton. V tem duhu bo naravnana tudi vsebina naslednjih elektronskih izdaj. Globalna pandemija koronavirusa je precej posegla v družbo v Sloveniji in po svetu in zavedamo se, da ima jedrska energija tudi po svetu osrednjo vlogo pri okrevanju po tej pandemiji. Seveda bo naslednja številka namenjena tudi častitljivi obletnici ustanovitve DJS.

Ostane mi samo še, da vas povabim k prebiranju e-Jedrca, ki je glas članov Društva jedrskih strokovnjakov, zato bom tudi v prihodnje vesela vašega aktivnega sodelovanja za izbor pravih novic. Tako vas že zdaj vabim, da med branjem člankov razmislite, o čem bi lahko sami pisali, in prispevek čim prej pripravite – december 2021 se vztrajno bliža, še prej pa oktober, ki je rok za oddajo člankov.

Želim vam prijetno in zanimivo branje!

S spoštovanjem,

Mojca Planinc,
urednica

Vesela sem in pozdravljam Jedrce v prenovljeni obliki, z novim uredništvom in s svežimi idejami.

Spoštovane bralke in bralci!

Glasilo Jedrce že vse od leta 1996 opravlja nalogo osrednjega informatorja javnosti o strokovnih vprašanjih ter popularizacije jedrske znanosti in tehnologije za uporabo v miroljubne namene. Služi kot orodje za povezovanje članov društva, deloma pa tudi zunanjih deležnikov s področja jedrske energije, zato je prav in smiselno, da se tradicija izdajanja glasila nadaljuje. Turbulence, ki nas pretresajo, spreminjanje navad in okoliščin nas običajno pripeljejo do točk, ko se moramo novim razmeram prilagoditi. Eden izmed takšnih mejnikov, ki ga je glasilo doživelo, je bilo leta 2008, ko je bilo oblikovno in vsebinsko prenovljeno ter uvrščeno v sistem ISSN. Pred tem je glasilo izhajalo v obliki kratkega biltena in je doživelo kar 57 izdaj. Takratna urednica glasila mag. Milena Černilogar Radež in predsednik društva dr. Boštjan Končar sta mi ponudila uredništvo, dovolila svobodo pri oblikovni prenovi glasila, seveda pa je društvo namenilo tudi znatno več sredstev tej publikaciji kot pred tem, kar se je kmalu izkazalo za dobro odločitev. V prenovljeni obliki in ob vse večji nakladi je v dvanajstih letih luč ugledalo nadaljnjih 33 izdaj.

Ob dejstvu, da za nami prihajajo nove generacije, ki vse bolj uporabljajo digitalne oblike komuniciranja, je nastopil trenutek, da gre tudi glasilo v korak s časom. Vesela sem in pozdravljam Jedrce v prenovljeni obliki, z novim uredništvom in s svežimi idejami. Slovo od starega tiskanega Jedrca bo morda za nekatere nekoliko boleče, vendar je prav, da se približamo tudi mlajšim. Preobrazba glasila v digitalno obliko naj prestavlja nadgradnjo Jedrca in s tem nov začetek. Ob tem novi urednici Mojci Planinc želim uspešno in ustvarjalno delo.

S spoštovanjem, 

Simona Sučić,
bivša urednica