Društvo od samega začetka združuje jedrske strokovnjake Slovenije in Slovenijo uspešno umešča med priznane jedrske države sveta ter skozi raznolike aktivnosti in dogodke ozavešča in izobražuje o jedrski energiji. Iz pestrega nabora aktivnosti društva smo izluščili nekaj dogodkov in mejnikov zadnjih 30 let, skozi katere se lahko sprehodite v spodnji časovnici.
Ustanovljeno je bilo Društvo jedrskih strokovnjakov Slovenije. DJS se je kot samostojno društvo oblikovalo praktično takoj po osamosvojitvi Slovenije. Ustanovni člani, ki so s svojimi overjenimi podpisi (overitev podpisov je potekala na sodišču v Ljubljani) potdili skupščino in tako prispevali k ureditivi vpisa društva v register na ministrstvu, so bili: Andrej Stritar, Igor Jenčič, Irena Mele, Alenka Loose, Andrej Prošek, Venceslav Kostadinov, Dušan Bosnar, Leon Cizelj, Igor Šalamun in Radko Istenič.
Ime NECE prvič že v naslovu sporoča, da gre za regijsko konferenco, čeprav so se mednarodni jedrski strokovnjaki naših konferenc udeleževali že prej.
Leta 1996 smo zelo pomembno vlogo odigrali v kampanji za organizacijo referenduma o predčasnem zaprtju NE Krško. Javnost smo intenzivno informirali o jedrski energiji in jedrski varnosti ter tudi javno polemizirali s pristaši takojšnjega zaprtja, kadar so ti nastopali z zavajajočimi argumenti.
Ob 10-letnici nesreče smo izdali publikacijo s povzetkom vseh znanih informacij o nesreči, njenih posledicah in naukih, ki so sledili.
Organiziramo prevod in izdajo knjige Spoznajmo radioaktivnost avtorja Björna Wahlströma.
Leta 1999 smo spremljali zamenjavo uparjalnikov v jedrski elektrarni Krško. Del tega je bil tudi prevoz uparjalnikov po cesti iz Kopra v Krško, ki je bil posebna atrakcija po celotni poti. Kompozicija teže prek 600 ton je več dni s hitrostjo okoli 5 km/h potovala po Sloveniji in bila deležna izjemnega zanimanja.
PIME 2000 je februarja 2000 uspešno opravil svoje poslanstvo v Cankarjevem domu. Gostili smo okoli 150 informatorjev s področja jedrske energije z vsega sveta.
Na skupščini European Nuclear Society (ENS) v sredo, 30. maja 2001, je bil za predsednika ENS za obdobje 2002-2003 izvoljen predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije dr. Andrej Stritar. Poleg njega je za to mesto kandidiral tudi predstavnik Francije.
2002-2003 Andrej Stritar je predsednik ENS iz Slovenije
Republika Slovenija se je intenzivno pripravljala, da postane nova polnopravna članica EU. V duhu teh sprememb se je konferenca preimenovala v Jedrska energija za novo Evropo.
Na razpravi sta sodelovala: dr. Romana Jordan, članica Evropskega parlamenta, in dr. Igor Šalamun, direktor Direktorata za energijo, Ministrstvo za gospodarstvo RS
Dr. Andrej Stritar o pojmovniku jedrske tehnike in varstvu pred sevanju
Konferenca prvič v Ljubljani, ob NENE tudi odmevna tiskovna konferenca, konference se udeležijo tudi predstavniki Državnega Sveta RS, ki po konferenci sprejme sklep DS o jedrski energiji
Nagradni natečaj: Jedrska energetika danes in jutri 2015
Predsedniki in zastopniki 39 jedrskih društev, ki predstavljajo več kot 50.000 jedrskih strokovnjakov po svetu, so 4. maja 2015 v Nici podpisali deklaracijo, v kateri je jedrska energija identificirana kot ena izmed najpomembnejših možnosti uporabe energije za čisto okolje.
Predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije (DJS) prof. dr. Marko Čepin in predsednik Hrvaškega jedrskega društva (HND – Hrvaško nuklearno društvo) mag. Ivica Bašić sta v prostorih NEK v Krškem podpisala sporazum o medsebojnem sodelovanju
13. maja 2019 je ob konferenci ICAPP v Juan-les-Pinsu (v Franciji) 42 svetovnih jedrskih društev podpisalo skupno deklaracijo, s katero vlade opozarjajo na priznavanje pomena jedrske energije kot čiste tehnologije, ki pomembno prispeva k razogljičenju družbe, ter potrebo po večjih vlaganjih javnih sredstev v raziskave in razvoj naprednih jedrskih tehnologij.
Mladi jedrski strokovnjaki so, podobno kot njihovi kolegi v 49 mestih po vsem svetu, javnosti na poljuden in zanimiv način približali jedrsko energijo in tehnologijo ter osvetlili z njo povezane mite. Več kot sto obiskovalcev stojnice je organizatorjem zastavljalo zanimiva vprašanja o jedrski energiji in njeni rabi, vlogi jedrske energije pri blažitvi posledic podnebnih sprememb, varnosti jedrskih elektrarn in deležu električne energije, ki jo proizvedemo iz tega vira.
Na skupščini European Nuclear Society (ENS) v petek, 10. decembra 2021, je bil na predlog Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije za predsednika ENS v letih 2022 in 2023 kot edini kandidat soglasno izvoljen prof. dr. Leon Cizelj.
“30-letne izkušnje nam v teh pomembnih trenutkih dajejo gotovost in temelj, na katerem lahko gradimo ambiciozne cilje za prihodnost. Želimo ohraniti visoko raven strokovnosti, neodvisnosti in z znanjem bistveno prispevati k razvoju brez-ogljične in zanesljive oskrbe družbe z okolju in človeku prijazno energijo.” iz zapisa aktualnega predsednika Tomaža Žagarja
Spletno orodje strokovnih izrazov s področij jedrske tehnike in varstva pred sevanji za boljše razumevanje strokovne terminologije.
MMG v okviru globalne pobude STAND UP FOR NUCLEAR uspešno predstavila vlogo jedrske energije za dosego energetske neodvisnosti.
Upravni odbor Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije je na svoji redni seji dne 21.4.2023 za častnega člana Društva imenoval svojega dolgoletnega člana g. Stanislava Rožmana, ki je s strokovnim in predanim delom v vlogi predsednika uprave NEK pustil izjemno pozitiven pečat na strokovno delo, vrednote in kulturo delovanja širše jedrske stroke v Sloveniji.
Uspešno je bila izvedena že jubilejna 10. konferenca mladih jedrskih strokovnjakov, ki se strokovno, raziskovalno in razvojno ukvarjajo z različnimi vidiki uporabe jedrske tehnologije in znanosti.
Mladi jedrski strokovnjaki so osvetljevali vlogo jedrske tehnologije v družbi.