Podpis deklaracije ENS za COP 26

maj 2021

»Vse pogajalce in oblikovalce politike, ki sodelujejo na COP26, pozivamo, naj sprejmejo znanstveno in tehnološko nevtralni pristop k energetski politiki in financiranju, ki lahko spodbuja trajnostno sodelovanje med jedrskimi in obnovljivimi viri energije,« je v odprtem pismu zapisalo Evropsko združenje jedrskih strokovnjakov (ENS). V pismu opozarjajo na nujnost vključitve jedrske energije v energetske strategije za uspešno doseganje ciljev neto ničelnih emisij toplogrednih plinov.

Pet let po začetku veljave Pariškega sporazuma se bodo v Združenem kraljestvu novembra letos na konferenci COP26 spet sestali svetovni voditelji in drugi pomembni akterji, da bi pospešili aktivnosti za doseganje podnebnih ciljev Pariškega sporazuma in Okvirne konvencije OZN o spremembi podnebja. Jedrska energija je trenutno največji vir nizkoogljične energije v razvitih državah in drugi največji globalno. Kljub kopici raziskav, ki potrjujejo pomembnost jedrske energije in zagotavljajo njeno varnost, pa ta še ni vključena v dolgoročne podnebne strategije, ki jih države razvijajo s ciljem neto ničnih emisij do leta 2050. Oblikovalci politik z opustitvijo jedrske energije tvegajo nestabilnost energetskih sistemov, ki se bodo v naslednjih desetletjih spopadli z drastičnim povečanjem trajnostnih, a manj zanesljivih obnovljivih virov, kot sta sonce in veter.

ENS opozarja, da je COP26 zadnji trenutek, da se države poenotijo in združijo v boju proti podnebnim spremembam in na podlagi znanosti v strateške načrte vključijo nizkoogljično jedrsko energijo. Med razlogi za nujnost sodelovanja med jedrsko energijo in obnovljivimi tehnologijami navajajo znanstveno dokazano nizkoogljičnost jedrske energije, njeno dostopnost, prilagodljivost in učinkovitost. Poudarjajo njene pozitivne vplive na razogljičenje drugih sektorjev, kot so promet in ogrevanje ter družbeno-ekonomske prednosti, ki jih prinaša gradnja novih jedrskih objektov.

Pismo so podpisali voditelji kanadskega jedrskega združenja, evropskega Foratoma, japonskega Atomskega industrijskega foruma, ameriškega inštituta za jedrsko energijo, britanskega Združenja za jedrsko industrijo in Svetovnega jedrskega združenja - John Gorman, Yves Desbazeille, Shiro Arai, Maria Korsnick, Tom Greatrex in Sama Bilbao y León.

Vabljeni k branju odprtega pisma: www.euronuclear.org/news/cop26-position-paper-netzero-nuclear