29. mednarodna konferenca Jedrska energija za novo Evropo 2020 (NENE2020)

september 2020

V Portorožu je septembra lani potekala že tradicionalna 29. mednarodna konferenca Nuclear Energy for New Europe 2020 (Jedrska energija za novo Evropo 2020). Konferenca je bila prvič izvedena hibridno, z udeleženci v živo in na daljavo. S predstavitvami in pogovori o širokem naboru jedrskih tem je združevala raznolike deležnike: raziskovalce, oblikovalce politik in odločevalce, upravne organe, upravljavce, operaterje, industrijo in druge.

Dogodek je potekal v Portorožu od 7. do 10. septembra, udeležilo pa se ga je kar 198 posameznikov iz 21 držav sveta, od tega 107 udeležencev iz 6 držav v živo. Predstavili so 107 strokovnih prispevkov o jedrski energetiki in jedrskih raziskavah ter pomenu jedrske energije za zanesljivo oskrbo z nizkoogljično energijo v vseh pogojih danes in v prihodnosti.

Na štiridnevnem dogodku je svoje znanje in uvide v jedrsko energijo delila kopica predavateljev, dogodka pa se je udeležilo tudi mnogo mednarodnih jedrskih strokovnjakov. Konferenco so odprli doc. dr. Tomaž Žagar, predsednik DJS, izr. prof. dr. Luka Snoj, predsednik programskega odbora letošnje konference in vodja odseka za reaktorsko fiziko pri Institutu "Jožef Stefan", ter slavnostna govornika dr. Simona Kustec, ministrica za izobraževanje, znanost in šport, in Blaž Košorok, državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo. Pridružil se je tudi William D. Magwood, IV, generalni direktor Agencije za jedrsko energijo pri OECD. Poudarjali so pomen jedrske znanosti z znanstvenoraziskovalnega, energetskega in podnebnega zornega kota. Drugi dan sta z vabljenimi predavanji pred prisotne stopila predstavnika slovenske jedrske energetike Janez Krajnc iz NEK in Bruno Glaser iz Skupine GEN. Prispevala sta svoje uvide v varnost jedrske elektrarne ter poudarila pozitivne učinke jedrske energije ne le na podnebje, ampak na splošno blaginjo družbe. Tretji dan so se na konferenci sestali predstavniki delovne skupine za ravnanje z jedrskim gorivom pri mednarodni organizaciji IFNEC (International Framework for Nuclear Energy Cooperation), zvečer pa so v okviru konference podelili nagrade za najboljše prispevke. Zadnji dan je udeležencem predaval dr. Jérôme Bucalossi, direktor IRFM (Institut de recherche sur la fusion magnetique) CEA, ki je predstavil dosežke in načrte na področju razvoja fuzijske tehnologije. 

Kljub strogim epidemiološkim omejitvam je bil dogodek uspešno izveden, delni premik dogodka na splet pa je omogočil udeležbo na daljavo tudi 80 udeležencem z vsega sveta. Predsednik Društva jedrskih strokovnjakov doc. dr. Tomaž Žagar je z uspešno izvedbo konference kot ene od osrednjih aktivnosti za uresničevanje poslanstva društva zelo zadovoljen, poudarja, da je za to zaslužna predvsem mlada in zagnana organizacijska ekipa, hkrati pa poudarja doslednost vseh udeležencev dogodka: »Konferenco smo organizirali z upoštevanjem strogih navodil NIJZ, povezanih z uporabo mask in zagotavljanjem fizične razdalje, ki so se jih vsi udeleženci strogo držali. Takšno stopnjo zanesljivosti smo med jedrskimi strokovnjaki seveda pričakovali.«